הרפתקאותיי בקריאה אקדמית משפטית בישראל (I) — ״הנחת שופטים״

במאמר שמדווח על תוצאות שאלון אנונימי שנשלח לשופטים בבתי משפט שלום ומחוזי בארץ ואשר ניסה לפענח מה המניעים שלהם לכהונה השיפוטית והאם הם בעיקרם מה שהמאמר מכנה מניעים ״פנימיים״ (כמו העניין המקצועי והתפיסה שהשיפוט הוא עיסוק ברדיפה אחר צדק) או ״חיצוניים״ (כמו שכר ויוקרה חברתית), המחברים פוטרים את החשש שהשופטים מוטים להדגיש בתשובה באופן מיוחד את המניעים מן הסוג הראשון, בין היתר בנימוק הבא:

״השופטים, מעצם תפקידם, אמונים על התנהלות של יושרה פנימית, ללא הטיות לפי רחשי הציבור. יתירה מזו, מתוך הנורמה המקצועית, הציפייה מה היא שלא יתחשבו בהלכי רוח הציבור במילוי תפקידם, והם רגילים להכריע הכרעות שאינן בהכרח פופולריות או בהתאם ל"ציפיות הציבור". אם כך, בהכרעות שיפוטיות כבדות משקל, קל וחומר לגבי תשובה לשאלון אנונימי.״

המאמר יחסית מעניין על אף כל מיני בעיות מתודולוגיות שאפשר להעלות לגביו (למשל: העובדה שלסקרים השיבו בשני הסבבים פחות מ-20% מקבוצת הנשאלים שכוללת את כל שופטי השלום והמחוזי שמונו נכון לאותו שלב). אולם נדמה לי שאת הטענה המצוטטת קשה לקבל ברצינות אלא אם כן יש איזו ״הנחת שופטים״ כללית במחקרים אמפיריים שלא קיבלתי את המזכר לגביה?

הרפתקאותיי בקריאה אקדמית משפטית בישראל (I) — ״הנחת שופטים״

מחשבה אחת על “הרפתקאותיי בקריאה אקדמית משפטית בישראל (I) — ״הנחת שופטים״

  1. לא הייתה נשואה הגיב:

    מילא איסוף הנתונים. המסקנה של המחקר – שבבניית מבנה התמריצים של שופטים צריך לשים דגש על מניעים ׳פנימיים׳ ולא ׳חיצוניים׳ – היא עקומה לגמרי. הסיבה שתמריצים חיצוניים מקבלים ציון נמוך היא שתנאי ההעסקה נתפסים כלא אטרקטיביים, ולא בגלל שהם פחות חשובים למועמדים רלוונטיים לשיפוט.

    הרי אם השכר היה אפס, אף שופט לא היה מציין אותו כבעל חשיבות להחלטה לפנות לשיפוט – ולהפך. אם השכר יוכפל, קרוב לוודאי שגם החשיבות שלו להחלטה לפנות לשיפוט תעלה.

    זה כשל סיבתיות ברור. גם ההשוואות הלא רלוונטיות לשכר ממוצע של עורכי דין ועוד ועוד שגיאות. בקיצור אורן, מחקר מביך הבאת לנו.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s