המלצת קריאה: אהרונסון על הוראת משפטים

אני ממליץ לכל מי שיש לו זמן לעיין במאמר מצוין ומרענן של ד״ר אורי אהרונסון שפורסם לאחרונה בכתב העת מעשי משפט. המאמר קורא לשינוי המוקד התוכני של ההוראה בפקולטאות למשפטים בארץ מפסקי דין של העליון לפסקי דין של הערכאות הדיוניות והוא יצירתי גם משום שהוא מרשה לעצמו ״לדמיין״ איך הדברים ייראו אילו ההמלצות שהוא מעלה על הכתב תתקבלנה. בעיניי, ראויה לציון במיוחד ההצעה היפה של המאמר להפוך את הסילבוסים בהוראת המשפטים ״לאוסף גמיש של דוגמאות משתנות״ כך ש״מרצים שונים באותו קורס יכולים לבחור החלטות שונות, מתקופות שונות, מאזורים שונים ומהקשרים עובדתיים משתנים״.
המאמר מסתיים במשפט הבא שראוי לצטט במלואו:
״ביקשתי במאמר זה לשכנע שאף שאין לנטוש את בית המשפט העליון בהוראת המשפט, יש לחשוב מחדש על התפקיד של פסקי הדין שלו: הגיעה העת למהפכה קופרניקאית משלנו, שתזיז את בית המשפט העליון ממרכז היקום של החינוך המשפטי, ותמקם אותו, אחר כבוד, בהקשר ההולם את תרומתו למשפט ובזיקה ליתר השחקנים והמוסדות אשר מקיימים את המשפט לצידו, לאורו, או בצילו.״
דברים כדורבנות. אם יש לי תלונה אחת עיקרית* על המאמר זה הדבר הצנוע הבא: שהוא לא מספיק שאפתן ונמנע מלהגיע לקצה הלוגי של ההנחות שלו. מחויבות אמיתית למה שד״ר אהרונסון מכנה מתן ״הקשר הולם״ לבית המשפט העליון בהוראת המשפטים מחייבת לא רק לעבור להתמקדות בנעשה בערכאות דיוניות, אלא גם לחומרים נוספים שמקורם למשל בכתבי טענות ובמסמכים פנימיים בכנסת ובממשלה. אני גם כמובן בעד התפכחות יותר רחבה מהמעורבות של שופטים (ובמיוחד שופטי עליון) בעבודה האקדמית, כפי שכתבתי בעבר.
מכל מקום, אלה דברים רק בשוליים — קשה ולפעמים לא הוגן לבקש עוד ממאמר שעושה כבר עכשיו כל כך הרבה. הלוואי שנראה עוד מאמרים כאלה.
———————————–
* תלונה נוספת בשולי הדברים היא שאני הרבה פחות נלהב מהרעיון של להכניס בצורה יותר חזקה היבטים אמפיריים של המשפט לתוך הקורסים. לכך שני טעמים עיקריים: ראשית, משום שלדעתי המחקר האמפירי, בוודאי בתחום שבו אני עוסק שהוא משפט ציבורי, לא אחת מתמקד בשאלות הלא נכונות. שנית, משום שאני הרבה יותר ספקן לגבי התוקף של המחקרים האמפיריים שמתבצעים והאפשרות להכליל מהם (בהקשר זה אני מושפע מיון אלסטר).
המלצת קריאה: אהרונסון על הוראת משפטים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s