קצת על טבעו ועל מטרתו של הבלוג (ועליי)

זהו בלוג למשפטנים על נייר ובלב שמעוניינים ב-(1) פרספקטיבה ביקורתית ושונה (במובנים שמיד אסביר) על שיטת המשפט הישראלית ופסיקת בית המשפט העליון בישראל וב-(2) מידע על התפתחויות משפטיות מעניינות שמתרחשות בעולם ואשר מאירות ופותחות הזדמנויות שעשויות להיות רלוונטיות לשחקנים המשפטיים בישראל.

השם של הבלוג מבוסס על רעיון שמיוחס ל-Gramsci שדיבר על הדרך להביא לשינוי אידיאולוגי פוליטי ככזו שכרוכה על פי רוב ב״צעדה ארוכה״ דרך המוסדות. בשונה מ-Gramsci ואחרים שפעלו בהשראתו, אני לא מעוניין בכובע האקדמי שלי, לרבות בבלוג הזה, להביא לשינוי אידואלוגי או פוליטי במובן של ימין ושמאל או במובן של מה ראוי מבחינה פוליטית יותר תורתית-עקרונית. יש לי כמובן דעות בעניינים אלה אבל אם להודות על האמת, אני לא חושב שיש סיבה שמישהו צריך לתת להן משקל מיוחד.

ההשראה שאני לוקח מ-Gramsci היא על כן יותר מוגבלת ואינטלקטואלית מטבעה: אם יש לי שאיפה כלשהי שבעטיה אני נכון ״לצעוד ארוכות״ באמצעות הבלוג הזה, השאיפה הזו היא לשנות אט אט את האופן שבו לפחות חלק מן המשפטנים חושבים, מבינים ומדברים את תחום העיסוק שלהם. מה טיבו של השינוי הזה? אני כמובן מקווה להדגים אותו בדפי הבלוג פה אבל אם הייתי מוכרח לאפיין אותו באיזושהי דרך אז הייתי אומר שמהותו בניסיון להביא למחשבה יותר ״מדע-מדינית״ על המשפט, כלומר למחשבה ששואלת מהן הנסיבות והתנאים ״הפוליטיים״ שמסבירים (או יכולים באופן סביר להסביר) את האופן שבו מתעצבים כללים משפטיים ואת הדרכים שבהן נעשה בכללים אלה שימוש (או שבוחרים לא לעשות בהם שימוש). מעניין אותי גם לנסות להצביע על ההשלכות ״הפוליטיות״ האפשריות של כללים משפטיים ושל טיעונים משפטיים ששחקנים שונים מבקשים לקדם, ובכלל זה את מי הם מעצימים ואת מי הם מחלישים, על חשבון מי ובאלו נסיבות.

אני לא חולק על כך שדרכי חשיבה נוספות על המשפט עשויות להיות מועילות (למשל דרכי חשיבה דוקטרינריות או נורמטיביות). אבל נדמה לי שהפרספקטיבה שאני קורא לה לצורך העניין ״מדע-מדינית״ לא זוכה למספיק ביטוי באקדמיה המשפטית בישראל, שעל כן יש מקום לחדדה ושהתקווה היא שאחרים ימצאו אותה אטרקטיבית, מועילה ופורה כמוני.

זו המטרה העיקרית של הבלוג (מעט יומרני, אני יודע) אבל באותה נשימה אני שומר לעצמי את הזכות לכתוב מפעם לפעם על דברים שמשרתים פחות (או יותר בעקיפין) את המטרה הזו והם סתם בבחינת ״הרהורים״ או מחשבות שיש לי לגבי התפתחויות משפטיות בישראל ובעולם. סדרת הבלוגים הראשונה — על פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין התקציב הדו שנתי שניתן בספטמבר 2017 — מורכבת בחלקה מהרהורים כאלה ובחלקה מהרהורים שמשרתים באופן יותר ישיר את המטרה העיקרית של הבלוג.

קוראים לי אורן תמיר ואני דוקטורנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת הרווארד. אפשר להשיג אותי ב-orenta@gmail.com ולקרוא עוד פרטים עליי כאן: https://hls.harvard.edu/dept/graduate-program/oren-tamir/.

תודה רבה וקריאה מהנה!

קצת על טבעו ועל מטרתו של הבלוג (ועליי)

מחשבה אחת על “קצת על טבעו ועל מטרתו של הבלוג (ועליי)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s